Vyberte stránku
Skleník svépomocí

Jak si snadno vytvořit efekt hliněných nádob

Máte doma hromadu starých váz nebo květináčů, které se již nehodí do vašeho domova? S tímto DIY projektem je můžete proměnit na kousky, díky nimž získají matný hliněný efekt! Je to opravdu snadné. Vše, co potřebujete, je dekorativní nádoba, barva a jedlá soda.

Kak si snadno vytvořit efekt hliněných nádob

Vše, co potřebujete pro tento jednoduchý projekt, je:

  • Vybraná barva (ideální na vodní bázi, ne na bázi oleje)
  • Jedlá sody
  • Keramická, skleněná nebo plastová váza či květináč
  • Štětec

Smíchejte barvu a jedlou sodu dohromady. Množství vždy záleží na tom, jak moc hustou barvu chcete mít. Po smíchání se vytvoří barva, která vám udělá krásný matný povrch a spoustu pěkné textury! Naneste směs jedlé sody a barvy na odmaštěnou vázu a nechte zaschnout. Barvu nanášejte klasickým štětcem nebo využijte hladkou stranu houbičky na nádobí a barvu na vázu natupujte. Díky tomu docílíte naprosto odlišného efektu. Já jsem použila Dulux Easycare, který je omyvatelný a měl by být 10x odolnější než běžné nátěry.

Je to snadné a zábavné. Jdete do toho taky?

Prášek do pečiva vs. jedlá soda

Do barvy můžete použít i prášek do pečiva. V některých návodech využívají pouze jedlou sodu, v jiných pouze prášek do pečiva. Tak co máte použít vy? První věcí je pochopit rozdíl mezi těmito dvěma přísadami. Prášek do pečiva a jedlá soda (neboli soda bicarbona) jsou velmi podobné a jsou určeny k přidávání do pečiva za účelem vytvoření kynutí. Rozdíl mezi nimi je v tom, že prášek do pečiva obsahuje kyselinu, což znamená, že vše, co potřebujete, je přidat vodu, aby došlo k reakci. Na druhou stranu, jedlá soda neobsahuje kyselinu, takže po přidání do vody nedochází k bublinkové reakci, pokud nepřidáte citron nebo jinou kyselinu.

KYPŘICÍ PRÁŠEK
Ihned po smíchání 1 šálku akrylové barvy na vodní bázi s 1 čajovou lžičkou prášku do pečiva můžete vidět, že barva načechrá a je plná textury. Barva je velmi hutná a po celé délce má malé bublinky. Nanáší se v silné vrstvě a snadno zakryje všechny praskliny, nedokonalosti a podkladovou barvu nebo vzor na váze.

JEDLÁ SODA
Když jsem smíchala 1 šálek barvy s 1 lžičkou jedlé sody, barva zůstala ve stejné tloušťce, ale na textuře byla patrná zrnitost – skoro jako jemný písek. Nebyla vidět žádná výrazná bublinková reakce, ale na povrchu také vytvoří jemnou texturu.

Barva s práškem do pečiva má silnější a realističtější hliněný vzhled. Jedlá soda nevytvoří reakci , a proto je to podobné jako přidání soli nebo písku do barvy – přidáte texturu, ale ne tloušťku. To může mít vliv na krytí povrchu.

komentáře

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *