Vyberte stránku

Vápenná barva Limewash – postup

Všechny vás moc zdravím,
protože mi chodí dotazy na barvu použitou v obýváku, rozhodla jsem se připravit článek s popisem o co vlastně jde a jak je to s postupem. Když jsem se rozhodovala o stěnách, narazila jsem na přírodní vápenné barvy, které jsou zdravé a navíc na zdech vytváří krásný efekt. Bohužel většina inspirativní fotek s podobnou barvou byla ze zahraničí. Tím začalo mé hledání. Našla jsem pouze dvě firmy, které vápenné barvy prodávají. Jedna byla bahenní barva, ale tam bychom si museli barvu tónovat sami. Hledala jsem dál a narazila na firmu Little Greene, která nabízí nádherné odstíny a dokonce v bázi Limewash. Žádné míchání odstínu doma, vše vám přijde v plechovkách připravených k použití.

Co je to Limewash

Limewash je barva na vápenném základu. Vyrábí se z vápence, který byl rozdrcen, spálen a smíchán s vodou na vápenný tmel. Tmel se nechá odležet a poté se zředí vodou a obarví přírodními pigmenty. Limewash vytváří povrchy, které jsou melírované a matné s křídovou texturou něco jako semiš. Plochým stěnám propůjčuje hloubku a světlost. Kromě výsledného efektu má také další výhody. Vysoká hladina pH vápna znamená, že mikroorganismy nemohou přežít, což stěnám dodává hypoalergenní kvalitu. Zastánci přírodních barev argumentují, že vápenec má chemické složení, které odstraňuje pachy (a škodlivý CO2) a zlepšuje kvalitu vzduchu v interiéru. Na rozdíl od klasické barvy Limewash proniká do povrchu a barva se vytváří nanášením po sobě jdoucích vrstev.

Výběr odstínu

Na eshopu Little Greene najdete velké množství odstínů. Je jich opravdu hodně, jsou krásné a dlouho jsme si nemohli vybrat. Nakonec náš výběr padl na odstín Slaked lime deep, který je béžový, ale s jemným šedým podtónem. Velkou výhodou je možné objednání vzorků, když se nemůžete rozhodnout.

Limewash – výsledek

Z výsledného odstínu i mramorového efektu jsme nadšení. Stěny jsou krásné se sametovým povrchem. Díky vlastní zkušenosti můžeme barvy Little Greene doporučit.

Vápenná barva Limewash – postup

Limewash lze aplikovat na vápennou omítku, stěny z proutí, mazanice a sádrové omítky. Jako první se na stěny nanáší primer (podkladová báze), který stěny sjednotí a připraví pro nanesení Limewash báze. Po dokonalém zaschnutí přichází na řadu aplikace samotné barvy. Je potřeba počítat s tím, že pro dokonalý výsledek jsou potřeba minimálně 3 nátěry. Pro dosažení nejvyšší kvality vzhledu udržujte poslední tahy štětcem ve stejném směru a nikdy nepřecházejte přes barvu, která již začala zasychat. Při nanášení vápenné směsi na cihlové nebo vápenné povrchy se nedoporučuje používat váleček ani barvu nanášet postřikem, pouze štětcem.

Po otevření plechovky je nutné barvu velmi dobře promíchat. Nelekejte se, barva je velmi řídká, vodové konzistence. Promíchávání je potřeba dělat v průběhu malování poměrně často. Barva se nanáší punk stylem, žádné dokonalé přetírání a roztírání. My aplikovali tahy do písmene X. První a druhý nátěr se od sebe příliš nelišil. Až třetí nátěr vypadal tak, jak jsem si ho vysnila. S barvou se moc dobře pracuje a voní jako černý čaj s citronem.

komentáře

1 komentář

  1. Stáňa

    Díky za rozšíření obzorů – o této barvě jsem nikdy neslyšela.

    Odpovìdìt

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *