Po 10 letech přišel čas na rekonstrukci obýváku od podlahy. Po této zkušenosti nechápu lidi, kteří žijí ve starém domě a jediná jejich rekonstrukce spočívá ve vymalování a položení nové podlahy. A ještě lamina. To fakt nestačí! Staré domy jsou skvělé, jen současný standard neodpovídá tomu, jak žili lidé před sto lety. Podlaha nebyla odizolovaná, počítalo se s tím, že se topilo dřevem a hodně větralo. I v zimě. Takže vlhkost z podlahy mohla přirozené odejít. Dnes? Podlahy vylité betonem na původní skladbu, koberce, lamina, lina. To vše vlhkost, která nemá možnost podlahou přirozeně odejít, prostě vejde do stěn. A problém je na světě. Chyby, které vám za pár let  starý dům vrátí. Jako nám po 10 letech. Podlaha v obýváku se začala na několika místech zvedat. Taky byl občas v obýváku cítit pach starých domů. A to prostě nechcete.

Všechno pryč

27. ledna 2022 jsme vystěhovali obývák do jídelny. Sedačky bohužel neprošly dveřmi do kuchyně, tak skončily venku v posezení. A tím to celé začalo. Podlaha pryč, mirelon pryč a my začínám objevovat zajímavou skladbu podlahy. Hlína, kameny a vrstvička betonu, která působením vlhkosti popraskala a zvedla se. Spolu s betonem se zvedla i lamino podlaha. Škrábeme stěny. Pod nánosy barev se začíná ukazovat černá plíseň, která si hověla na úplně první vrstvě původní barvy. Tak takhle ne. Všechno pryč a pěkně znovu. Rozhodujeme se pro cestu zdravějšího domova. Vápenný štuk, žádné lepidlo. Přírodní penetrace a vápenná barva. Odizolovat podlahu, zateplit, rošt a dřevěné podlahové palubky. Porcelánové vypínače a zásuvky ABB Decento. Ty jsou designovou třešničkou a ozdobou celého prostoru. Zní to všechno jako hračka. Tu vykopat, tam oškrábat, nahodit, izolace, beton, rošt, podlaha, , nové rozvody, hotovo. Ale ono to tak není. Jestli rekonstruujete sami, připravte se i na to, že občas narazíte na skutečnosti, které vám časový i finanční plán rozboří jako domeček z karet. U starých domů je to snad pravidlem. Murphyho zákon.

A teď už rekonstrukce obýváku svépomocí ve fotkách. 


Obývák po rekonstrukci

A máme skoro hotovo. Teď už jde jen o takové drobné dodělávky, které počkají. Někdy i několik let, znáte to. S rekonstrukcí je to jako s porodem. Když je po, na to zlé a špatné se velmi rychle zapomíná. Nám jedna místnost zabrala cca půl roku. Nyní jsme se pustili do kuchyně a jídelny. Zase pěkně od podlahy. Naší cestu můžete sledovat na mém instagramu.